Разголена позираше пред катедралата во Амалфи – граѓаните бараат да биде казнета (снимка)


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Пред локалната катедрала во италијанскиот град Амалфи непозната женска личност се фотографирала гола. Видеото се појави на социјалните мрежи и предизвика многу реакции, а најмногу револт изразија жителите на градот.

Во снимањето на скалите пред катедралата во Амалфи учествувале три лица, кои сега, јавува CNN, ќе одговараат за „безобразни постапки“. Сцената е снимена околу 7:30 часот. Непознато женско лице, завиткано само во црвена лента, позирала пред влезот на катедралата изградена во 1067 година.

Историчарката на уметност и писателка Лаура Тајер, која го пишува блогот Ciao Amalfi, тврди дека сцената ги „навредила жителите“.

„Шокантно е што ова се случи пред црква. Дуомо е место за богослужба и место кое многу го ценат жителите. Таа катедрала и влезот во неа имаат посебно место во сеќавањата на локалното население. Бронзените врати потсетуваат на деновите на Република Амалфи. Овие врати се отвораат за поворки, за свадби, за погреби, моменти кои го прават животот“, тврди таа.

Катедралата е посветена на апостолот Свети Андреј, а неговите мошти наводно се чуваат таму од 1206 година. Изграден е за време на најславните денови на Амалфи како поморска суперсила која им конкурирала на Џенова, Венеција и Пиза.