Актуелно

Расте бројот на жртви во Идонезија: 373 загинати, 128 исчезнати, 1.459 повредени

Не запира порастот на негативните бројки од катастрофата која во саботата вечерта ја погоди Индонезија.

Бројот на жртви достигна 373 лица, повредени се 1.459, а 128 се водат како исчезнати, соопшти Индонезиската агенција за справување со природни катастрофи.

Цунамито во саботата вечер по локално време ги погоди крајбрежните области меѓу индонезиските острови Суматра и Јава, и беше предизвикано од ерупција на вулканот Анак Кракатау. Локалните власти соопштија дека се разурнати стотици домови и други објекти, а 12.000 жители се присилно евакуирани.

Неколку стотици полицајци и доброволци се обидуваат да ги пронајдат исчезнатите по плажите во Индонезија.

Портпаролот на Националната агенција за справување со природни катастрофи, Сутопо Пурво Нугоро на денешната прес-конференција изјави дека постои опасност од ново цунами поради непрекината ерупција на вулканот.

Advertisements
To Top