Спорт

Ракитиќ: Сакам да останам во Барселона!

Плејмејкерот на Барселона, Иван Ракитиќ во интервју за шпанските медиуми проговори за својата иднина.

Се погласни се шпекулациите дека Ракитиќ ова лето ќе го напушти „Камп Ноу“ бидејќи Барселона сака да го стави на трансфер листа.

Меѓутоа, хрватскиот репрезентативец истакна дека сака да остане во Барселона и дека не го интересираат шпекуалции.

„Моето име е постојано е во медиумите, секоја година откако се преселив во Барселона, секој трансфер прозорец е ист. Јас разговарав со менаџментот на клубот и Валверде, и сакам да останам тука, клубот ги има истите планови“, истакна Ракитиќ.

„Отворена сум за се, тоа е фудбал. Инаку јас сум горд што други клубови се интересираат за мене. Тоа значи дека добро си ја вршам мојата работа“, додаде Хрватот.

Минатата сезона, Ракитиќ настапи на 54 натпревари во сите натпреварувања, постигна 5 гола и запиша 10 асистенции.

Advertisements
To Top