Спорт

Раиола откри зошто Де Лихт го избрал Јувентус!

Јувентус победи во трката за еден од најбараните дефанзивци во Европа, Матијас де Лихт, кој утрово пристигна на лекарски прегледи во Торино.

Покрај навивачите, во медицинскиот центар на Јувентус е присутен и неговиот агент Мино Раиола, кој објасни зошто Холанѓанецот ја избрал „старата дама“.

„Јувентус во овој момент е најдобриот избор за него. Важно е еден дефанзивец да дојде во Италија, тука може да стане најдобар во светот. Овој чекор беше неопходен во неговата кариера. Во моментов Матијас е најдобриот млад фудбалер во светот“, изјави Раиола.

„Не станува збор за моја сугестија, овој избор беше цел процес. Ги согледавме сите аспекти и решивме дека Јувентус во овој момент е идеално место за негов развој. Според карактерот и амбициите, Де Лихт е многу сличен на Ибра“, додаде Раиола.

Advertisements
To Top