ПСЖ му срепми нов договор на Меси – еве ги деталите


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Пари Сент Жермен сака да го задржи Лео Меси, а шпекулациите дека Аргентинецот може да се врати во Барселона го натераа клубот побрзо да реагира со нов договор.

ПСЖ веќе спремил понуда за продолжување на договорот, а француските медиуми откриваат дека станува збор за 1+1 години и плата од 30 милиони евра по сезона.

Во овој момент тешко е да се предвиди дали Меси ќе се согласи да остане во Париз и после крајот на актуелниот договор, кој му истекува во јуни 2023 година.

Шпанските медиуми пренесуваат дека Барселона прави напори да го врати Меси на „Камп Ноу“, а тренерот Чави може да одигра клучна улога.

ПСЖ пак не сака да го загуби и сака што побрзо да ја продолжи соработката со Аргентинецот.