Прво, па машко: Меган Маркл на свет го донесе новиот британски принц

Војвотката од Сасекс, Меган Маркл, сопруга на помладиот од британските принцови, Хари, роди машко бебе, јавува Гардијан.

Најмладиот припадник на британската кралска фамилија е седми по ред на тронот и осми правнук на кралицата Елизабета.

Принцот Хари, исто така, бил присутен на раѓањето, кое се случило денеска, во 5.26 часот.

Бебето е четвртиот внук на принцот од Велс, и прво за мајката на Меган, Дориа Раглен, која се смета дека е во новата резиденција на парот Фрогмор Котиџ, на имотот Виндзор, откако дојде овој месец, од нејзиниот дом во Лос Анџелес, за да ја поддржува нејзината ќерка.