Прв случај на омикрон сојот во Србија – потврден кај пациентка која се вратила од Боцвана


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Новата вид на коронавирусот, омикрон, денеска беше потврден во Србија, пренесува „Нова.рс“.

Според овие информации, новиот сој на ковид-19 е потврден кај жена која пристигнала од јужноафриканската држава Боцвана.

Таа при влез во државата била негативна, меѓутоа дополнителните тестирања покажале дека е позитивна на омикрон.

„Пациентката беше во изолација. Земени се контролни примероци и еден од нив беше позитивен“, објаснува професорката Тања Јовановиќ за српскиот портал „Нова“.

Според Јовановиќ, место за паника нема, бидејќи како што вели, состојбата со пациентката е под контрола.

По појавата на сојот омикрон првично во Јужна Африка, тој продолжи да се шири и во бројни европски земји, но веќе е регистриран и во соседството. Хрватска и Црна Гора исто така ги потврдија првите случаи на омикрон, кој од денеска веќе го има и во Србија.

Омикрон засега не е регистриран во нашата држава.