Повеќето луѓе го прават тоа: Во овие два часа не би требало да пиете КАФЕ


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Желбата за свежо кафе веднаш наутро е пракса која повеќето луѓе ја имаат, но според експертите, тоа може да ви направи поголема штета отколку корист.

Кофеинот помага да го засилите вниманието и иднината така што ја зголемува количината на хормонот на стрес кортизол во човековото тело. Проблем е во тоа што кортизолот природно се зголемува кога човекот се буди наутро, што значи дека пиењето кафе во тоа време има негативно влијание бидејќи дополнително го активира излачувањето на коризолот.

Луѓето кои пијат кафе 2 часа по будењето, всушност го прават телото имуно на кофеин. Најдобро е да се испие кафето откако нивото на кортизол ќе опадне, што се случува отприлика околу 9:30 и 11:30 часот. Со тоа се согласуваат и нутриционистите, кои велат дека идеално време за кафе е точно 10:00 часот изутрина. Тоа, секако се однесува на луѓето кои се будат во 7 или 8 поради работа.

„Вашето ниво на најголем помеѓу половина час и два часа по будењето. Тогаш е лошо да пиете кафе бидејќи кофеионот е одоговор на стресот и предизвикува тој повеќе да се качи“, објаснуваат нутриционистите.

Исто така советуваат да не се пие кафе подоцна навечер, бидејќи од истата причина може да имате потешкотии со неа. Последното кафе секако испијте го пред 17:30 часот.