Понеделничка временска прогноза

Денес, понеделник, 10. мај, времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, поизразен вдолж Повардарието.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 26, Мврово 19, Охрид 23, Битола 25, Крива Паланка 23, Берово 22, Кавадарци 26, Дојран 27 Целзиусови степени.

Утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен југоисточен ветер. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за ретка појава на дожд и грмежи. Дневните температури ќе се движат од 20 до 28 степени.