Полицајци појдоа да ѝ го претресуваат станот и да ја апсат, таа им го свиреше Бетовен на пијано


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Руските истражни лица кои пребаруваа во московскиот стан на сојузничка на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, доцна во средата добија необичен пречек – духовит рецитал за пијано од Бетовен од активистката Анастасија Василјева, која подоцна ја уапсија, пренесува Независен.

Полицијата е насочена кон сојузниците на Навални откако десетици илјади луѓе излегоа на улиците во саботата да побараат да биде ослободен од затвор, а судијата во четвртокот одби да го стори. Сојузниците на Навални повикаа на нови протести викендов.

Полицијата во Москва доцна во средата отиде во станот на Анастасија Василева, шеф на синдикатот на Сојузот на лекарите на Русија и близок сојузник на Навални.

Во знак на тивок пркос, на снимките од моментот се гледа како Василева го свири Бетовен на бело пијано, додека полицијата ја известува дека треба да го пребара нејзиниот стан.

Василјева продолжува да свири, привремено покривајќи ги зборовите на полицајка која ја известува дека мора да ги предаде сите свои електронски уреди. Потоа престанува да свири и прашува дали некој ќе и аплаудира. Никој не плеска.

Адвокатот Дмитриј Ѓулаи на Фејсбук рече дека истражителите подоцна ја задржале Василјева 48 часа во врска со наводни и неодредени прекршувања на правилата за Ковид-19.

„Нејзиниот притвор беше несоодветен и глупав одмазда за нејзините активности за човекови права“, напиша Ѓулаи.

„Двете деца на Анастасија, малолетни, останаа дома и утре нејзините пациенти нема да можат да ја видат“.

Василева помогна во лекувањето на Навални во 2017 година, откако претрпе сериозно хемиско согорување на десното око, како резултат на напад од провладини активисти.

На видеото што го сними во средата пред да биде уапсена, таа ги повика луѓето да не се плашат и да излезат на улиците во недела за да побараат Навални да биде ослободен од затвор.

„Навистина се надевам дека ќе се видиме таму. Чао!“, рече таа.