Погледнете ја внатрешноста на Apple паркот вреден 5 милијарди долари


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Вработените во компанијата Apple се селат во новото седиште вредно 5 милијарди долари. Станува збор за кампусот наречен Apple Park, а вработените на Инстаграм ги споделија првите фотки од внатрешноста на овој импозантен објект.

Apple Park се простира на површина од 708.200 метри квадратни и во него има место за 12.000 вработени. Влезот во популарниот „прстен“ уште е дозволен само за вработените во технолошкиот гигант и за посебно поканети гости.

A post shared by WOWA WEST (@wowa_west) on

Починатиот директор на Apple, Стив Џобс, новото седиште го спореди со вселенски брод кога ја предложи неговата изградба во 2011 година. Неговиот интерес за дизајнот влијаеше на изгледот на зградата.

A post shared by MNans (@mnans_1984) on

Џобс почина во октомври, 2011 година, а во негова чест е изграден амфитеатар со 1.000 седишта наречен Steve Jobs Theater.

A post shared by eugene (@eugandeug) on

Соларниот покрив од 17 мегавати ќе биде еден од најголемите на светот, а зградата ќе има природна вентилација. Поради дизајнот нема да има потреба од греење и ладење во текот на девет месеци од годината.

A post shared by xante (@xante78) on

Apple Park поседува и скоро 9.000 стебла и шеталиште долго 3 километри, а вработените ќе можат да вежбаат во теретана.