Почнува најсериозната потрага по легендарното чудовиште Неси


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Кон крајот на август започнува најголемата потрага по легендарното чудовиште од езерото Лох Нес, познато како Неси.

Ловците на чудовишта се подготвени да ги разубедат неверниците со новите технологии. Над Лох Нес, дронови со инфрацрвени камери со денови ќе произведуваат термални слики, а под површината на езерото ќе има хидрофон, еден вид подводен микрофон, што ќе снима акустични сигнали.

Стив Фелтам, страствен ловец на Неси, ги поздравува организираните истражувања на Лох Нес. „Колку повеќе погледи на езерото, толку подобро“, рече тој. Иако 30 години неуспешно се обидува да го забележи, Фелтам не ја изгубил надежта дека сепак ќе го види мистериозното суштество.

Организаторите во следните два дена ги прифаќаат последните пријави за пополнување на набљудувачки места покрај серпентинското езеро. Организатор на потрагата е здружението Loch Ness Exploration (LNE), кое очекува помош од најмалку стотина волонтери. „Ако верувате дека Неси постои, придружете ни се“, напишаа тие на нивната Фејсбук страница.

Неси е несомнено најпознатиот амбасадор на Шкотска. Со векови се зборува дека некој повремено ја видел. Туризмот, пак, започнал пред 90 години кога локалниот весник „Инвернес курир“ објавил за средбата на менаџер на хотел во селото Друмнадрочиту со „чудовиште од водата“.

Хотелот сега е дом на центарот Лох Нес, кој обезбедува информации и организира обиколки на езерото. Центарот соработува со групата LNE во ова пребарување. Последен пат систематски се пребарувало езерото во 1972 година. Немало ни трага ни глас од чудовиштето.

„Се надеваме дека ќе инспирираме нова генерација ентузијасти и дека многумина ќе се приклучат на оваа обемна потрага. Ова е вистинска можност за нив лично да учествуваат во оваа неверојатна мистерија која толку долго фасцинирала толку многу луѓе ширум светот“, рече Алан Мекена од LNE, објави Дејли Меил.