Платини има своја логика и фаворит за „Златната топка“


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Легендата на францускиот фудбал и бивши претседател на УЕФА, Мишел Платини нема дилеми за тоа кој треба да ја освои „Златната топка“.

Платини смета дека тоа треба да биде Рафаел Варан од Реал Мадрид, а објасни и зошто.

„Се надевам дека Французин ќе ја освои „Златната топка“. Мене не ми е тешко да посочам кој ја заслужува најмногу оваа награда. Тоа е Рафаел Варан бидејќи тој е единствениот кој ја освои и Лигата на шампиони и светското првенство. Варан е фантастичен играч со неверојатни достигнувања. Се останато е субјективно“, изјави Платини.

25-годишниот Варан е меѓу 30-те номинирани за „Златната топка“ и доколку ја освои ќе стане вториот дефанзивец после Фабио Канаваро кој ја добил престижната награда.

https://youtu.be/AlaVmq-flwQ