Петочна временска прогноза

Денеска, петок, 14. мај, времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне во планинските региони со услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец, поизразен во западните делови.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 26 Целзиусови степени, Маврово 15, Охрид 20, Битола 24, Крива Паланка 22, Берово 21, Кавадарци 27, Дојран 28.

За утре прогнозата е претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на места пообилни. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Дневните температури ќе се движат од 10 до 23 степени.