Петочна временска прогноза


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Временската прогноза за денешниот ден, петок, 23 август, најавува сончево и топло со мала до умерена облачност, e временската прогноза за денеска.

Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува. УВ индексот ќе биде 8.

Дневните температури ќе достигнат до: во Скопје 35 Целзиусови степени, Маврвп 29, Охрид 31, Битола 34, Кавадарци 37, Крива Паланка 32, Берово 30, Дојран 38.

Времето и утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови претежно во планинските подрачја ќе има локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен правец. Дневните температури ќе се движат од 28 до 38 степени.