Петочна и викенд временска прогноза


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Денеска, петок, 12. мај, времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне претежно во западните и северните делови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец, а дневната температура ќе достигне до 16 Целзиусови степени. Маврово 9, Охрид, Битола, Крива Паланка и Берово 13, Кавадарци 18, Дојран 17.

Утре времето ќе биде сончево и потопло со умерена облачност која попладне ќе се зголемува и во северните планински региони ќе има услови за појава на пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, кој долж Повардарието наместа ќе засилува.

Во Скопје сончево со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Дневните температури ќе се движат од 13 до 23 степени.