Дали повлекувањето на Инџе од претседателската трка ќе придонесе за пад на Ердоган во Турција?


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Кемал Киличдароглу, човекот што го предизвикува Реџеп Таип Ердоган на претседателските избори во Турција, добива големо засилување во статистичките прогнози за исходот од првиот круг на претседателските избори во Турција кои ќе се одржи овој викенд, откако во четвртокот кандидатот Мухарем Инџе на помалата партија ненадејно се повлече, со внимателно следена анкета што му дава предност на Киличдароглу од повеќе од пет проценти пред Ердоган.

Мухарем Инџе, еден од четворицата кандидати на изборите во недела, во четвртокот изјави дека се повлекува од трката.

Инџе беше еден од четворицата кандидати на гласачкото ливче, заедно со Ердоган, неговиот главен ривал Киличдароглу и Синан Оган.

Неговото повлекување би можело да ги преобликува последните денови од кампањата, што се смета за најголем тест на Ердоган за неговото дведецениско владеење.

Главниот турски берзански индекс скокна за шест отсто откако Инџе ја објави шокантната најава пред седиштето на неговата партија во Анкара. Финансиските пазари се на работ бидејќи Киличдароглу вети дека ќе ја смени неортодоксната економска политика на Ердоган.

Истражувањето спроведено од агенцијата „Конда“ покажа дека Ердоган има 43,7 отсто поддршка, а Киличдароглу 49,3 отсто, односно нешто помалку од потребното мнозинство за победа во првиот круг, што сугерира дека изборите ќе одат во втор круг меѓу двајцата. 28 мај.

Анкетата е спроведена од 6 до 7 мај, пред најавата на Инче.

Сепак, наодите во голема мера се во согласност со некои други анкети кои го ставаат Киличдароглу пред Ердоган. Тој беше номиниран за кандидат на шестпартиската опозициска алијанса и исто така е лидер на Републиканската народна партија (ЦХП).