Петочна и викенд временска прогноза


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Денеска во Македонија ќе имаме сончево време со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 7, а максималната ќе достигне од 14 до 22 Целзиусови степени.

Во Скопје наутро свежо, а преку денот сончево со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 2, а максималната ќе достигне 20 степени. Maврово 10, Охрид и Битола 17, Крива Паланка 16, Берово 14, Кавадарци 20, Дојран 22.

За време на викендот и во почетокот на следната седмица во попладневните часови ќе има локално зголемување на облачноста, во недела и понеделник со услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Дневната температура до недела ќе биде во пораст.