Петочна и викенд временска прогноза


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Првиот јунски петок во Македонија носи сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Попладне претежно во северните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 18, а максималната ќе достигне од 25 до 35 Целзиусови степени. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност и со умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 16, а максималната ќе достигне 33 степени. Маврово 25, Охрид 29, Битола 32, Крива Паланка и Берово 28, Кавадарци 34, Дојран 35.

До недела ќе се задржи натпросечно топло време, а попладне ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи, во сабота со можна појава на град. Од понеделник времето на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме. Температурата ќе биде во опаѓање.