Актуелно

Петочна и викенд временска прогноза

Денешниот, 17-ти септемвриски ден, петок, во Mакедонија носи сончево и натпросечно топло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец (на места со брзина над 70 км /час). Во текот на ноќта во северозападните делови ќе има услови за локален пороен дожд.

Утринската температура ќе се движи од 8 до 16, а максималната ќе достигне од 26 до 37 Целзиусови степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе достигне до 34 степени. Маврово 26. Ојрид 30, Битола 33, Крива Паланка и Берово 30, Кавадарци 36, Дојран 37.

Во сабота ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а температурата особено во северните делови ќе се намали за неколку степени. Услови за краткотраен пороен дожд ќе има и во недела претпладне. Потоа продолжува стабилно време со нешто пониски дневни температури.

To Top