Паника во Арсенал: Санчез го одби новиот договор!

LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 26: Alexis Sanchez of Arsenal celebrates after scoring his team's second goal during the UEFA Champions League Group D match between Arsenal and Borussia Dortmund at the Emirates Stadium on November 26, 2014 in London, United Kingdom. (Photo by Jamie McDonald/Getty Images)

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Ѕвездата на Арсенал, Алексис Санчез ја одби новата понуда за продолжување на договорот со „топџиите“ и е решен на лето да ја промени средината.

Санчез во моментов заработува 130 илјади фунти неделно, а лондонскиот клуб му нуди зголемување на 180 илјади. Неговиот договор истекува во 2018. година, а според новиот договор тој би останал на „Емирати“ до 2021 година.

Венгер тврди дека нема да го продаде ниту на лето, дури и ако влезе во последната година од договорот, но Чилеанецот е одлучен во намерата да не го продолжува договорот.

Медиумите најавуваат дека Санчез очекува понуда од Италија каде сака да се врати, а интерес за него покажуваат Интер и Јувентус.

Новите сопственици на „нероаѕурите“, компанијата „Сунинг“ е спремна да го купи Санчез преку својот клуб во Кина и да го проследни во Интер каде би заработувал скоро двојно од моменталната плата која ја има на „Емирати“.