Овој детал од договорот на Меси воопшто нема да му се допадне на Роналдо


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Сите знаеме дека помеѓу Кристиано Роналдо постои големо ривалство, па покрај по бројот на трофеите овие двајца се натпреваруваат и по висината на цифрите во договорот.

Иако тие суми никогап не добиваат официјална потврда, според шпанските медиуми висината на платата на Роналдо во новиот договор изнесува помеѓу 22 и 25 милиони евра. Со оглед на фактот дека со стариот договор заработуваше помеѓу 17 и 20 милиони, тоа е значително покачување.

Меѓутоа, сега освојувачот на четири „Златни топки“ повторно ќе се разочара бидејќи неговиот најголем ривал, Лео Меси според новиот договор ќе заработува 35 милиони евра, и тоа нето плата во Барселона.

Според пишувањето на „АС“ оваа сезона платата на Аргентинецот изнесува 29 милиони евра, вклучително и пеналите кои клубот ги презеде поради каснењете на плаќање данок во периодот од 2010 до 2013 година.

Во следните неколку недели се очекува таткото на Меси, Жорге да седне на преговарачка маса со раководството и Аргентинецот да потпише нов договор според кој ќе заработува 35 милиони евра годишно.