Ова е најлошиот тим за 2016, а го предводи Вејн Руни!

Крај е на календарската година па во моментов се прават избори на најдобрите. Меѓутоа британски „Телеграф“ се одлучи да направи избор на најлошит тим во Европа за оваа година.

Интересно е дека на листата има најмногу фудбалери на Батселона, дури тројца, додека по два преставници имаат Манчестер Јунајтед, Интер и Ливерпул.

Најлошиот тим за 2016 година:
Кариус (Ливерпул), Вермален (Рома), Смолинг (Јунајтед), Маскерано (Барса), Кондогбија (Интер), Андре Гомеш (Барса), Ренато Санчез (Баерн), Руни (Јунајтед), Хесе (ПСЖ), Габигол (Интер) и Пако Алкасер (Барса).