Откриена примарната трансфер цел на Барселона!


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Напаѓачот на Ајнтрахт и српски репрезентативец, Лука Јовиќ е примарна трансфер цел на Барселона за летниот преоден рок, тврди доброинформираниот „Мундо Депортиво“.

Весникот тврди дека Барселона во Јовиќ гледа долгорочна замена за 32-годишниот Луис Суарез, но исто така и двојно поефитина од Гризман чија цела изнесува 120 милиони евра.

Јовиќ е во сопственост на Бенфика, но Ајнтрахт има право да го откупи за 22 милиони евра, а неговата цена во моментов изнесува околу 60 милиони евра.

Србинот ја игра сезоната на кариерата и е вистинско откритие во Бундеслигата, а скаути на Барселона повеќе од 10 пати ги гледале неговите настапи и се убедени дека би бил одлична инвестиција.

За Јовиќ интерес покажувата уште неколку европски гиганти, но Барселона е во пол-позиција за неговиот потпис и веќе оствариле контакт како со неговите агенти, така и со германскиот клуб.

https://youtu.be/OFwVmycSwSA