Откриен планот за Модриќ: Прво во Интер, а потоа во Кина!

„Кориере дело спорт“ објави интересен детал од понудата која Интер ја спрема за Лука Модриќ.

Покрај богатиот четиригодишен договор, му нудат и сигурен, лукратривен трабнсфер во кинескиот Жиангсу Сунинг. Познато е дека двата клуба се во сопственост на иста компланија – „Сунинг“.

Модриќ не сака после само две години поминати во Интер да се пресели во Кина, туку сака да го одработи целиот четиригодишен договор во Италија.

Со оглед на фактот дека Модриќ набрзо ќе наполни 33 години, можно е само две години од договорот да ги одработи во Интер, или три години, а потоа уште две во Кина каде ќе добива 20 милиони евра по сезона.

Сега се е во рацете на Флорентино Перез, Модриќ сака да си оди и има договор со Интер, но последната одлука ја има Реал Мадрид.