Отказот е спремен, Сари ги пакува куферите

Сопственикот на Челзи, Роман Абрамович може да ја искористи репрезентативната пауза, за да му врачи отказ на тренерот Маурицио Сари, пренесуваат англиските медиуми.

Вчера „сините“ беа поразени од Евертон со 2:0 со што додатно ги намалија шансите за пласман во Топ 4 и обезбедување на Лига на шампиони. Челзи во моментов е на само три бода од четвртото место, но формата е загрижувачка и не дава оптимизам.

Тимот победи на само два од последните пет меча во првенството, па единствената шанса за трофеј оваа сезона е Лига Европа, каде конкуренцијата исто така не е мала.

Фановите веќе се насочија против Италијанецот, а тој сам неколку пати оваа сезона призна дека има потешкотии да ги мотивира своите играчи.

Абрамович е решен да му врачи отказ на Сари на голем проблем е кој да биде назначен за кормилар до крајот на сезоната. Притоа, новиот тренер кој ќе биде назначен ќе сака да си направи своја селекција во тимот, а трансферното ембарго на Челзи додатно ги усложнува работите.

Поради тоа англиските медиуми како големи фаворити за тренерското столче ги посочувата Џанфранко Зола, кој во моментов му е асистент на Сари, или Стив Холанд, кој е асистент на Герет Саутгејт во националниот тим.