Опасностите од веганската исхрана за жените

Опасностите од веганската исхрана за жените

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Студиите на британските научници покажаа дека оние кои се придржуваат до веганството имаат многу поголем ризик да развијат одредени болести отколку оние кои јадат животински масти.

Студиите на британските научници покажаа дека оние кои се придржуваат до веганството имаат многу поголем ризик да развијат одредени болести отколку оние кои јадат животински масти. Експертите советуваат: пред да започнете со ваква диета, консултирајте се со лекар, проучете го овој начин на исхрана и карактеристиките на вашето тело за да ги избегнете опасностите од веганската исхрана за жените.

Додека класичните вегетаријански програми како лакто-вегетаријанството навистина можат да бидат избалансирани, јадењето со исклучување на цела група на храна, како што е храната од животинско потекло, може да носи скриена и доста сериозна опасност за вашето здравје.

20% поголем ризик од мозочен удар кај веганите

18-годишен експеримент на британски научници, во кој учествуваа 40.000 луѓе, покажа дека веганите се предиспонирани за мозочен удар.

Главните причини и опасности од веганската исхрана за жените е недостатокот на одредени витамини како што се Б12 и омега-3 полинезаситените киселини, кои, се разбира, ги има во растителната храна, но само животинските производи ја содржат нормата на овие супстанции неопходни за луѓето.

Меѓу другите проблеми предизвикани од недостаток на витамин Б12 и омега-3 полинезаситени киселини: мускулна слабост, замор, сува кожа, намален имунитет, остеопороза, проблеми со видот.

Анемија и опасностите од веганската исхрана за жените

Многу растителни намирници содржат железо, но не повеќе од 10% се апсорбира. Ова доведува до анемија, која е најголемата опасност од веганската исхрана за жените.

Со вегетаријанска исхрана, телото губи голем дел од железото. Сите вегетаријанци, а особено оние кои се придржуваат до радикална исхрана – веганите, мора да го контролираат нивото на железо во организмот. Посебно внимание треба да се посвети на феритинот, кој помага да се складира железото во ткивата. Ако на телото му недостасува железо, тој почнува да го зема од ткивата, со што се намалува нивото на феритин.
Експертите забележуваат дека кај луѓето кои не јадат месо и пијат таблети со железо се случуваат промени во нивото на црвените крвни зрнца, дури и нивната форма се менува, почнуваат аномалии. Органите добиваат помалку кислород, ѕидовите на крвните садови слабеат.

Ќелавоста и поврзаноста со веганството

Недостатокот на железо, исто така, доведува до губење на косата и проблеми со скалпот.

Диетата без месо бара дополнителни суплементи како што се специјални витамински комплекси за опаѓање на косата и за зајакнување на ноктите, но и ова не е превенција од ќелавост. Витаминските комплекси не се целосна замена за потребните витамини и минерали, но доколку воопшто не ги пиете, едноставно можете да ќелавите.

Опасности од веганската исхрана за жените – катаракта

Прекумерниот внес на влакна ја попречува апсорпцијата на протеините, што може да доведе до болести на очите.

Благодарение на протеинот се обновуваат клетките на епителот, кожата, ноктите, рожницата на очите, косата, цревните епителни клетки. Дури и нашата способност да обработуваме информации страда од недостаток на протеини.

Меморијата и концентрацијата се влошуваат ако не консумирате доволно протеини. Неопходно е да се набљудува дневната протеинска норма. Дневната норма на протеини зависи од вашата моментална состојба и е еднаква на 0,8 грама чист протеин помножен со секој килограм телесна тежина.

Депресија и самоубиство кај веганите

Дури и пред 20 години, јапонските научници ја идентификуваа врската помеѓу недостатокот на омега-3 масни киселини и самоубиствените склоности.

На ментално растроените пациенти им давале по еден грам рибино масло на ден и тоа помагало подобро од многу антидепресиви.