Актуелно

Охрид не престанува да се тресе: Нов потрес со јачина од 3,7 степени по Рихтер

Земјотресите во охридско не престануваат. Ноќеска во 3.54 минути регистриран е уште еден посилен потрес со јачина од 3.7 степени според Рихтер. Епицентарот бил на 6 километри источно од Охрид во Косел на длабочина од 6 километри.

Серија земјотреси во охридско беа регистрирани и вчера. Најсилниот се случи во 11.39 ч. со јачина од 4 степени според Рихтер.

Земјотресите кои повеќе од десет дена го тресат Охрид предизвикаа вознемиреност кај граѓаните. Тие бараат стручни лица да излезат на терен и да ги испитаат причините за тресењето на тлото под Охрид, каде во овој период се регистрирани над 800 земјотреси, во најголем дел со слаб интензитет.

To Top