ОФИЦИЈАЛНО: Овие се најдобрите десет града за живеење во светот (фото)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


The Economist ја објави годишната листа на светски градови со најдобри услови и стандарди за живеење, базирани на податоци и фактори како криминал, здравство, култура и пристап до транспорт. Еве ги најдобрите десет.

1. Мелбурн, Австралија

2. Виена, Австрија

3. Ванкувер, Канада

4. Торонто, Канада

5. Калгари, Канада

6. Аделаида, Австралија

7. Перт, Австралија

8. Окленд, Нов Зеланд

9. Хелсинки, Финска

10. Хамбург, Германија