Официјално: Доналд Џон Трамп е новиот претседател на САД

Бизнисменот Доналд Џон Трамп и официјално е новиот претседател на Соединетите Американски Држави.

Со веќе пребројани 504 електорални гласа, Трамп го надмина минимумот од 270 електорални гласа потребен за мнозинство гласови и победа, со што и официјално е прогласен за победник во претседателската изборна трка за 45ти претседател на САД. Засега има освоено 288 електорални гласа, наспроти засега 215 на Клинтон.

Мрачно расположение во Њујорк на постизборниот собир на Хилари Клинтон, кандидатката на Демократската партија на претседателските избори во САД. Некои нејзини приврзеници плачеа следејќи ги на екраните податоците за изборниот резултат на ривалот Доналд Трамп, а некои дури и си заминуваа.