Од ноќеска на полноќ ново поскапување на горивата


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Со најновата одлука за ценовна корекција на горивата донесена од Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ за еден денар се зголемува цената на бензините, а на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство за денар и пол.

Од полноќ во следните седум дена, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 76,5 денари, Еуросупер БС-98 по цена од 78,5 денари, а новата цена на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 69 денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот се зголемува за 1,103 денар/килограм и сега ќе изнесува 42,827 денари за килограм.

Новите повисоки цени на нафтените деривати се должат на зголемувањето на цените на светските берзи во изминатиот седумдневен период.