Нови 1.258 коронавирус случаи во Македонија во последните 24 часа


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Во последните 24 часа се направени 3404 тестирања, а регистрирани се 1285 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 522
-Куманово 43
-Дебар 3
-Штип 46
-Прилеп 79
-Тетово 73
-Струга 25
-Велес 63
-Битола 57
-Охрид 40
-Кавадарци 46
-Гостивар 54
-Гевгелија 17
-Струмица 36
-Крива Паланка 8
-Радовиш 13
-Крушево 1
-Кочани 22
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 4
-Берово 5
-Валандово 3
-Виница 11
-Делчево 11
-Кратово 3
-Свети Николе 18
-Кичево 44
-Ресен 4
-Неготино 27
Починати се 14 лица, еден пациент од Скопје (52г), еден од Битола (75г), двајца од Кичево (66 и 71г), еден од Крива Паланка (47г), еден од Штип (62г), еден од Свети Николе (76г), еден од Радовиш (66г), четворица пациенти од Тетово (63, 50, 66 и 82г), еден од Гостивар (78г) и еден пациент од Кавадраци (21г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од:
-Скопје 162
-Куманово 5
-Дебар 1
-Штип 2
-Охрид 3
-Гевгелија 1
-Струмица 1
-Демир Хисар 1
Досега во земјата се направени вкупно 268.932 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 38782, бројката на оздравени пациенти е 23011, на починати е 1110, а бројот на активни случаи изнесува 14661.