1.128 нови случаи на КОВИД-19 во последните 24 часа


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Во последните 24 часа се направени 3082 тестирања, а регистрирани се 1128 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 569
-Куманово 51
-Дебар 12
-Штип 35
-Прилеп 43
-Тетово 50
-Струга 16
-Велес 45
-Битола 57
-Охрид 38
-Кавадарци 35
-Гостивар 10
-Гевгелија 14
-Струмица 33
-Крива Паланка 5
-Радовиш 11
-Крушево 2
-Кочани 22
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 1
-Берово 3
-Валандово 1
-Виница 4
-Делчево 8
-Кратово 3
-Свети Николе 8
-Кичево 27
-Ресен 7
-Неготино 8
Починати се 12 лица, четворица пациенти од Скопје (63, 75, 44 и 68г), двајца од Битола (44 и 72г), еден од Куманово (70г), еден од Прилеп (59г), еден од Охрид (68г), еден од Струмица (76г),еден од Радовиш (58г) и еден пациент од Кичево (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 307 оздравени пациенти од:
-Скопје 71
-Куманово 10
-Дебар 7
-Штип 18
-Прилеп 27
-Тетово 29
-Велес 12
-Битола 19
-Гостивар 12
-Гевгелија 14
-Струмица 25
-Радовиш 7
-Кочани 15
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 6
-Валандово 6
-Кратово 1
-Свети Николе 4
-Кичево 12
-Ресен 4
Досега во земјата се направени вкупно 265.528 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 37499, бројката на оздравени пациенти е 22835, на починати е 1096, а бројот на активни случаи изнесува 13568.