Нов земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтер утрово ја потресе Битола

Утрово, во 7 часот и 33 минути, беше регистриран нов земјотрес, повторно со епицентар во Грција, а најсилно почувствуван во Битола и западна Македонија.

Земјотресот е со јачина од 3.0 степени по рихтер, со епицентар на длабочина од 2 километри.