Нов тектонски потрес во Петриња – граѓаните од страв избегаа на улица


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала денес повторно ја стресе областа Петриња, а хрватските медиуми јавуваат дека многу жители на тоа место излегле од страв на улиците.

Земјотресот е регистриран нешто по девет часот, на три километри југозападно од Сисак на длабочина од два километри.

Тоа е деветтиот земјотрес почувствуван во Хрватска во последните 67 часа.