Никој како Салах: Видете колкава брзина развил „Фараонот“ во ЛШ

Оваа сезона Мохамед Салах ги „кине“ противничките мрежи не само поради техниката, туку и поради својата брзина.

Статистиката во Лигата на шампиони оваа сезона покажа дека ѕвездата на Ливерпул е фудбалер кој развил најголема брзина од сите други фудбалери во турнирот – 33,8 км/час.

Веднаш зад него е англискиот репрезентативец Маркус Рашфорд со развиена брзина од 33.5 к/ч. Трет на листата е играчот на Манчестер Сити, Кајл Вокер кој развил брзина од 33.3 к/ч.

Со истата брзина може да се пофали Усман Дембеле од Барселона, а во Топ 5 е уште Костас Моналас од Рома со брзина од 33,1 к/ч.

Останува да видиме дали во сабота во финалето некој ќе усшее да го подобри рекордот на Салах.