Не му ја обновуваат визата: Роман Абрамович емигрираше во Израел!

Рускиот милијардер и сопственик на фудбалскиот клуб Челзи, емигрираше во Израел, бидејќи англиските власти не му ја обновуваат визата.

На Абрамович му истече работната виза во Англија, но тамошните власти одбија да му ја продолжат поради блиски релации со рускиот претседател Владимир Путин.

Сепак, Абрамович најде решение. Израелските медиуми пренесуваат дека Русинот во Ерусалим купил куќа, а потоа ќе побара израелско државјанство. Тој е познат е како голем борец за правата на Евреите, а исто така е претседател на руско-еврејското пријателство.

Абрамовиќ поради необновената виза не можеше да присуствува на финалето на ФА Купот на кое неговиот Челзи го надигра Манчестер Јунајтед.

Кога ќе добие израелски пасош, Абрамович ќе може слободно да влегува во Англија, бидејќи на граѓаните на оваа земја не е потребна виза и можат без неа да престојуваат шест месеци,