Направија пресврт во Минхен: Дортмунд преку Баерн во финале на германскиот куп


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Фудбалерите на Борусија Дортмунд, со пресврт, славеа во Минхен против Баерн 3:2 и се пласираа во финалето на германскиот Куп.

Баерн имаше предност по првото полувреме, но екипата од Дортмунд, предводена од Дембеле, со два гола обезбеди ново финале во националниот Куп.

Младиот Французин Дембеле му асистирапе на Ројс кој го постигна првиот гол на натпреварот, но Баерн по првиот дел имаше предност од 2:1, откако Бирки го совалдаа Хави Мартинез и Хумелс.

Во второто полувреме, Дембеле запиша нова аситенција, кога Обамејанг израмни на 2:2, а потоа и самиот се запиша меѓу стрелците поставувајќи ги конечните 2:3.

Борусија во финалето ќе игра против Ајнтрахт Франкфурт, кој во вторникот дури по изведувањето на пенали ја совлада Борусија Мнхенгладбах.

Финалниот меч ќе се одигра во Берлин на 27.мај.