Направете своја супер брза маска за коса од јагода

Направете своја супер брза маска за коса од јагода

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Добрата вест е што се повеќе жени се одлучуваат сами да направат маска за коса.

Уште подобрата вест е дека списокот на состојки (читај: овошје и зеленчук) за ваков потфат само се зголемува од ден на ден. Сега на ред се јагодите, а мораме да признаеме дека веќе звучат како совршени асистенти за регенерирање на сува коса.

Да, маската што ја претставуваме денес е совршена за сите оние дами кои страдаат од сува и исушена, безживотна коса. Прво, тaa е богатa со вода, потоа се полни со витамини и на крајот – ги има двата моќни сојузници кога станува збор за овој проблем.

Значи, за да ја подготвите оваа маска, ќе ви требаат една шолја испасирани јагоди, една жолчка од јајце и три лажици есенцијално маслиново масло.

Сите овие состојки треба добро да се измешаат – по можност во блендер – и потоа да се премачкаат по целата коса, да се покрие со пластична капа за туширање (или со пластична кеса, фолија, што и да имате при рака) и потоа оставете ја да делува. околу половина час.

После тоа ќе треба само добро да ја измиете косата со омилениот шампон, но имајте на ум дека оваа маска е подобро да ја пробате кога не брзате. Веќе знаете дека јагодите можат да бидат малку чудна „мешавина“ за вашата коса и затоа може да бараат неколку плакнења за целосно да се отстранат од вашата глава.

Но, најважно е дека трудот сепак ќе се исплати и дека ќе завршите со многу пожива и побујна коса која ќе има и прекрасен сјај.

И тоа, ќе се согласите, е уникатно чувство!