Дали можете без секс?

Дали можете без секс?

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Како да се воздржите или да бидете асексуални во хиперсексуално општество, без да се сметате за изрод, сожалување и смеење зад грб. Можете ли да го замислите животот без секс по сексуалната револуција, убави жени кои излегуваат од сите медиуми, порно веб-страници, неуморни совети за подобар секс?

Наполни триесет и пет, висок, образован и религиозен. Овој со префинето чувство за добро облекување смени неколку девојки, но не им е лесно да скокнат во кревет. Тој верува дека сексот е одговорен чин на љубов и привилегија на бракот. Подобро да го почекаме вистинската, вели тој. Засега не ја нашол, па се воздржува до дополнително известување.

Друг пример е во Германија. Станува збор за 33-годишна девојка која во својата исповед за „Die Zeit“ признава дека е невина, што го чува како строга тајна, за да не ја исмеваат луѓето околу неа. Животот без секс не и е тежок, иако се прашува што би се случило доколку …

Како да се воздржите во денешното општество?

На училиште те учат дека примарни човечки потреби се храна, дишење, потреба од сон и секс, т.е. со проширување на видот. Но, што ако либидото не успее? На крајот на краиштата, шкотскиот писател Сер Џејмс Метју Бери, „таткото“ на популарниот „Петар Пан“, очигледно умрел како невин, бидејќи неговиот краток брак со актерката Мари Ансел никогаш не бил завршен, а едно од момчињата кои го инспирирале негововото искуство на популарниот лик, изјавиле дека „чичко Сем никогаш не покажал таков вид на возбуда на децата, жените или мажите“.

И мајсторот на бајките, Ханс Кристијан Андерсен, призна дека неговото либидо му откажало, како и американскиот писател Едвард Гори, да наведеме неколку. Уште во педесеттите години на минатиот век, Алфред Кинси праша зошто не треба да има луѓе со дефицит, кога има и оние со вишок либидо?

  • Асексуалноста е збор што до неодамна главно ги интересираше психолозите и Католичката црква – вели канадската историчарка Елизабет Абот. Додека ја пишуваше книгата „Историјата на целибатот“, таа беше изненадена колку интервјуирани жени и мажи, омажени партнери и оние надвор од бракот, се чувствуваат ужасно изложени на притисокот на екстремно сексуалното општество, повлекувајќи се во себе и губејќи ја волјата за физички контакт. Затоа не е ни чудо што некои истражувања покажаа дека мнозинството асексуалци имаат проблеми и со самодовербата.

Дали недостатокот на желба за секс е болест?

  • Кога му кажав на мојот гинеколог дека сум асексуален, таа веднаш постави дијагноза. Страдате од недостаток на сексуална желба, заклучи таа и ме упати на психолог. Несакањето да имам секс денес се смета за болест, а поради таквата дијагноза ќе имам проблеми со дополнителното здравствено осигурување – вели 34-годишната Кети Редлоф.

Не толку одамна, недостатокот на желба за односи се сметаше за нуспојава на дијабетес и нарушувања на крвниот притисок, како резултат на депресија, траума и стрес, но сексолозите сега заклучија дека тоа е нормална појава, едноставно сексуална ориентација. Како што има хомосексуалци и хетеросексуалци, има и асексуалци. За разлика од некои кој се воздржуваат од секс од религиозни и морални причини, асексуалците се луѓе кои не доживеале сексуална привлечност или имаат сексуален нагон, но тоа не се изразува како желба да имаат секс со друга личност.

Асексуалноста не е ништо ново, но до сега не била јавна тема.

Живот без секс

Како може еден „обичен“ човек да дели живот со личност како асексуалната Кети Редлоф? Имаше постојан партнер, што значеше дека пееше со него под туш, го прегрна и си легна, но никогаш не и падна на памет дека водат љубов. Не, не ја привлекуваат жени, а кога размислува за деца, размислува за вештачко оплодување. Многу жени од нејзина ориентација толерираат странични патувања со партнерите, но не и Радлофова, бидејќи е љубоморна. Досега сменила четворица партнери со кои живеела во просек по три години, но тврди дека недостатокот на секс не бил причина за раскинувањето. Некои други со кои се обидела и рекле дека врска без секс не доаѓа предвид или дека треба да побара стручна помош, а еден изјавил дека за него „нема проблем се додека има две здрави раце“. Сега таа се надева дека ќе го најде господинот „Реал“.