Најжешката баба на светот


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


55-годишната Алехандра Лабастидо-Шапиро, која има четири внуци, поради својот одржан „фит“ изглед и телесна форма, важи за најжешката баба на светот. Открива дека мажите се изненадуваат кога ќе дознаат колку години има таа.

Алехандра изгледа толку младо што сите мислат дека нејзината 32- годишна ќерка и е сестра.

Благодарение на нејзините родители кои ја едуцирале за здравата исхрана, 55-годишната жена е посветена на овој животен стил уште од десет годишна возраст.

„Моите родители најчесто користеа билки, традиционални лекови или хомеопатијата за да ги излечат нашите болести и повреди“, рече Алехандра за „Метро“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alejandra Labastida-Shapiro (@princessa6481) on

Во моментов работи како инструктор за пилатес и благодарение на нејзината диета, таа има младешки изглед. Покрај органската храна, тајната формула за нејзиниот изглед е да избегнување на преработена храна и шеќери , а секако и дружење со внуците.

„Со моето знаење и пример, докажувам дека изреката „годините се само број “е точна ако се грижите за вашиот живот и имате позитивни мисли“, рече таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alejandra Labastida-Shapiro (@princessa6481) on

Алехандра смета дека нашето тело е храм за кој треба да се грижиме, а заради неверојатниот изглед, оваа згодна баба веќе е навикната на многу машко внимание, особено од помладите што ги среќава во салата.

“Мажите се навистина изненадени кога ме гледаат. Без разлика дали ги држам моите часови по пилатес или одам на некое место, тие ми даваат комплименти, што дури ги добивам и на социјалните мрежи. Неколку пати добив цвеќиња од странци, но јас сум мажена”, заклучи таа.