Најмалку седум лица го загубија животот во невремето кое ги погоди Турција, Бугарија и Грција


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Како последица на силното невреме кое ги погоди Грција, Турција и Бугарија во вторникот и предизвика поплави, животот го загубија најмалку седум лица, вклучително и двајца туристи кои беа однесени од поројните дождови што зафатија камп во северозападна Турција.

Турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја изјави дека уште четири лица се водат како исчезнати откако поплавите погодија камп во провинцијата Киркларели, во близина на границата со Бугарија. Тој рече дека на локацијата биле околу 12 туристи.

Тимовите за пребарување лоцираа две тела, рече тој на X, платформата за социјални медиуми порано позната како Твитер.

„Потрагата и спасувањето на исчезнатите (четворица) продолжува без прекин“, додаде тој.

Дождовите оштетија и принудија да се затвори главниот пат, објави телевизијата ХаберТурк.

Во Истанбул силен дожд поплави улици и куќи во две населби, при што загинаа најмалку двајца, се наведува во соопштението на канцеларијата на гувернерот.

Во Грција, полицијата го забрани сообраќајот во централниот град Волос, блискиот планински регион Пелион и одморалиштето Скијатос.

Властите испратија предупредување од мобилен телефон до неколку други области во централна Грција, синџирот острови Споради и островот Евија, предупредувајќи ги луѓето да го ограничат движењето на отворено.

Посеверно во Бугарија, премиерот Николај Денков рече дека две лица загинале, а три се водат како исчезнати откако невремето предизвика поплави на јужниот брег на Црното Море на земјата.

Излевањето на реките предизвика големи штети на патиштата и мостовите. Областа претрпе и прекин на електричната енергија, а властите ги предупредија жителите да не пијат вода од чешма поради контаминација од поплавите.

Телевизиските снимки покажуваат како автомобили и камперски комбиња се извлекуваат од морето во најтешко погоденото јужно летувалиште Царево. Властите прогласија вонредна состојба во Царево и ги повикаа луѓето да се качат горе бидејќи приземјата на некои хотели беа поплавени.