МЗТ го доби дербито со Блокотехна!


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Кошаркарите на МЗТ Скопје во интересен натпревар славеа против Блокотехна со 87-73 во дербито на колото од домашното првенство.

Домаќинот со подобра игра во вториот дел стигна до посакуваната победа иако слабо го започна мечот и дозволи гостите да ја добијат првата четвртина убедливо со 27-11.

Во втората металците возвратија и на крајот од третиот дел резултатот беше израмнет. Во последната четвртина МЗТ доминираше со 26-12 и ги израдува своите фанови.

Вејд од Блокотехна беше најефикасен со 26 поени додека кај МЗТ се истакнаа Синовец со 22 и Крафорд со 21 поен.