„Дерби Италија“ какво одамна немало: „Џузепе Меаца“ ќе гори!


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Дербито помеѓу Интер и Јувентус секогаш привлекува големо внимание на Апенините, но одамна немало толку важно „Дерби Италија“ како престојното кое на програмата е овој викенд.

„Старата дама“ мора да победи на жешкото гостување во Милано за да ја задржи предноста од еден бод на табелата во однос на Наполи, но наспроти себе ќе има 78.000 „нероаѕури“.

Интер ќе биде мотивиран,и него бодовите му се повеќе од потребни во траката за Лига на шампиони, но и помислата дека може да го спречи најголемиот ривал да освои Скудето.

Од Интер денес овјавија дека стадионот „Џузепе Меаца“ е распродаден, и уште сега се продадени сите 78.328 карти кои биле пуштени во употреба.

„Нероаѕурите“ од продадени влезници ќе заработат преку 5 милиони евра, што е апсолутен рекорд во италијанскиот фудбал!

Се е спремно за спектакл на „Џузепе Меаца“ во сабота во 20:45 часот.