МВР распиша меѓународна потерница, Сеад Кочан бил на службен пат!


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓МВР распиша домашна и меѓународна потерница по бизнисменот Сеад Кочан, првообвинет во предметот на Специјалното јавно обвинителство, именуван „Труст“.

Дел од македонските медиуми јавија дека Кочан ја напуштил државата, додека неговиот адвокат Никола Додевски, во изјава за Телевизија „24“, рече дека неговиот клиент е на службен пат, без да прецизира каде.

Кочан како сопстеник на Фирмата „Трансмет“, заедно со раководителот на „Силекс неметали СТ“ и „Вато ДООЕЛ“ од Студеничани се осомничени во случајот „Труст“ на СЈО дека со фалсификувана документација добиле тендер од ЕЛЕМ од над 17 милиони евра во 2011 година за ископ на јаглен и јаловина од рудникот Суводол. Претставници на овие три фирми се сомничат дека со тоа сториле злоупотреба на постапката за јавна набавка.