МВР на нозе поради лажна дојава за бомба во македонското Собрание


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Рано утрово полицијата добила анонимен повик од телефонска говорница во затворот Идризово за поставен експлозив во заградата на Собранието на Република Македонија. Веднаш била  активирана единицата за антитеоризам. Лицата кои во тоа време биле присутни во Собранието биле евакуирани.

По проверката во внатрешноста на зградата и во околината на објектот било утврдено дека нема никаква експлозивна направа.

Пред само неколку дена имаше слична дојава, при што лице во пијана состојба се закануваше дека ќе ја ракетира зградата на Владата.