Муслиманските верници денес го чествуваат Рамазан Бајрам

Муслиманските верници денес го слават празникот Курбан Бајрам со кој се одбележува крајот на светиот месец Рамазан.

Тридневниот празник, кој започнува во повеќето земји на 13 март, обично се одбележува со молитва во џамијата, гозба и посета на семејството по еден месец пост за време на Рамазан. Но, повторно многу земји ќе го прослават празникот оваа година под ограничувањата за да се спречи ширењето на коронавирусот, иако има загриженост дека луѓето нема да ги почитуваат прописите. Во најнаселената муслиманска земја во светот, Индонезија, владата веќе втора година им забранува на луѓето да патуваат да го посетуваат семејството во нивните родни градови. Во некои делови на земјата со висок број на инфекции со коронавирус, џамиите се затворени, вклучително и Големата џамија Истаклал во Џакарта, најголемата џамија во Југоисточна Азија.

Апели за Курбан Бајрам да се почитуваат мерките за заштита од ковид-19

Малезија доживува бран нови инфекции и смртни случаи предизвикани од варијанти на вирусот, што ја натера владата претходно оваа недела да прогласи заклучување на целата земја пред прославата на Рамазан Бајрам. Индија, каде живеат околу 200 милиони муслимани, свештениците ги повикаа луѓето да го слават Бајрам дома. Во Ирак е воведена блокада 10 дена, иако луѓето редовно ги напаѓаат правилата во земјата. Турција планира постепено да ги ублажи ограничувањата по празникот Бајрам, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган на 12 мај. Турција е во национална блокада кон крајот на април за да спречи наплив на инфекции.