Спорт

Мурињо: Стануваме посилни, фановите ќе бидат горди!

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо смета дека Алексис Санчез е делот кој му недостасувал на неговиот тим и го опиша Чилеанецот како еден од најдобрите напаѓачи во светот.

„Алексис е еден од најдобрите напаѓачи во светот и со неговото доаѓање ќе дадеме ентузијазам на групата од млади и талентирани напаѓачи. Тој ќе придонесе многу со својата амбиција и силен карактер, како и со квалитетот кој го има секој фудбалер на Манчестер Јунајтед. Тимот сега е многу посилен и фановите ќе бидат горди на својот клуб“, изјави Мурињо.

Специјалниот ја коментираше разделбата со Михтаријан: „Му посакувам успех и среќа, сигурен сум дека ќе ги има и двете. Михтаријан е фудбалер кој нема да го заборавиме, особено поради неговиот придонес за освојувањето на Лига Европа“.

To Top