Мурињо спреми понуда за ѕвездата на Баерн Минхен


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Манчестер Јунајтед спремил понуда од 48 милиони евра за ѕвездата на Баерн Минхен, Артуро Видал, пренесуваат чилеанските медиуми.

За инетресот на Мурињо за Артуро Видал се знае од порано, но сега почна да презема конкретни дејства. Имено, менаџерот на Чилеанецот отпатува во Англија на преговори со Манчестер Јунајтед.

„Црвените ѓаволи“ се спремни да му понудат на Баерн 48 милиони евра и шансите за реализација на трансферот воопшто не се мали, бидејќи Видал веќе ќе влезе во последната година од договорот.

Иако имаше најави дека играчот ќе потпише нов договор со Баварците, сепак двете страми се уште не седнале на преговарачка маса, а тоа значи дека Баерн е спремен да го продаде Чилеанецот.

Менаџерот на Видал е во одлични односи со клубот од „Олд Трафорд“ и се верува дека двете страни се блиску до договор за 4-годишна соработка.

Мурињо сака значително да го засили средниот ред бидејќи на крајот на сезоната сигурно ќе остане без Карик и Фелаини, а Видал е на врвот на листата желби.