Мексиканскиот претседател порача: Мексико нема да плаќа никаков ѕид


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави дека неговата земја нема да плаќа за каков било ѕид, пркосејќи им на барањата на американскиот претседател Доналд Трамп. Но, тој не се откажа од планираната турнеја за САД следната недела .

Мексико не верува во ѕидовите. Сум рекол еднаш, Мексико нема да плаќа за каков било ѕид, рече тој во видео изјавата испратена на Твитер со превод од шпански страна на CNN.

Пења Нието вели дека ќе чека на конечниот извештај од неговиот државен врв која допатува во Вашингтон средата за да се сретне со администрацијата на Трамп и претходните состаноци со мексиканските пратеници, пред да одлучи кои чекори ќе се преземат понатаму.